  • Zoro # G406416037
V-Belt Type
Banded Cogged Belt
Industry Number
3VX475/06
Outside Length
47.5 in
Number of Ribs
6
Top Width
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3VX475/06
Zoro #
G406416037
Dimensions
Outside Length
47.5 in
Top Width
3/8 in
Inside Length
Inside Length-45.5 in
Height
21/64 in
Details
V-Belt Type
Banded Cogged Belt
Industry Number
Number of Ribs
6
Temp. Range
-30 F to 160 F