  • Zoro # G606416066
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
V-Belt Type
Banded Cogged Belt
Industry Number
3VX500/13
Outside Length
50 in
Number of Ribs
13
Top Width
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3VX500/13
Zoro #
G606416066
Dimensions
Outside Length
50 in
Top Width
3/8 in
Inside Length
Inside Length-48 in
Height
21/64 in
Details
V-Belt Type
Banded Cogged Belt
Industry Number
Number of Ribs
13
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
Yes
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
4.29
Temp. Range
-30 F to 160 F