  • Zoro # G006416062
Key Features
V-Belt Type
Banded Belt
Industry Number
B147/12
Outside Length
150 in
Number of Ribs
12
Top Width
21/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
B147/12
Zoro #
G006416062
Dimensions
Outside Length
150 in
Top Width
21/32 in
Inside Length
Inside Length-147 in
Height
7/16 in
Details
V-Belt Type
Banded Belt
Industry Number
Number of Ribs
12
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F