  • Mfr # 1050-D14M-200
  • Zoro # G606417018
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1050 mm (41.34 in)
Number of Teeth - Timing Belts
75
Industry Number - Timing Belts
1050-D14M-200
Banded Belt
No
Number of Ribs
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1050-D14M-200
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1050 mm (41.34 in)
Height
0.59 in
Top Width
200 mm (7.87 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
75
Industry Number - Timing Belts
1050-D14M-200
Banded Belt
No
Number of Ribs
1
Standards
RMA
Material
Rubber
Weight
6.18
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1050 mm (41.34 in)