  • Mfr # 1092-D14M-150
  • Zoro # G506400820
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1092 mm (42.99 in)
Number of Teeth - Timing Belts
78
Industry Number - Timing Belts
1092-D14M-150
Number of Ribs
1
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1092-D14M-150
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1092 mm (42.99 in)
Top Width
150 mm (5.91 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
78
Industry Number - Timing Belts
1092-D14M-150
Number of Ribs
1
Material
Rubber
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F
Standards
RMA
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
4.82
Storage Temp.
40F-100F
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1092 mm (42.99 in)