  • Mfr # 1120-D14M-200
  • Zoro # G706400484
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1120 mm (44.09 in)
Number of Teeth - Timing Belts
80
Industry Number - Timing Belts
1120-D14M-200
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1120-D14M-200
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1120 mm (44.09 in)
Height
0.59 in
Top Width
200 mm (7.87 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
80
Industry Number - Timing Belts
1120-D14M-200
Banded Belt
No
Features
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Number of Ribs
1
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F
Weight
6.58
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1120 mm (44.09 in)