  • Mfr # 1148-D14M-50
  • Zoro # G906400512
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1148 mm (45.2 in)
Number of Teeth - Timing Belts
82
Industry Number - Timing Belts
1148-D14M-50
Temp. Range
-30 F to 160 F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1148-D14M-50
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1148 mm (45.2 in)
Top Width
50 mm (1.97 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
82
Industry Number - Timing Belts
1148-D14M-50
Temp. Range
-30 F to 160 F
Features
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Banded Belt
No
Weight
1.69
Number of Ribs
1
Material
Rubber
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Description
Top Width-50 mm (1.97 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1148 mm (45.2 in)