  • Mfr # 1260-D14M-15
  • Zoro # G506401117
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1260 mm (49.61 in)
Number of Teeth - Timing Belts
90
Industry Number - Timing Belts
1260-D14M-15
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1260-D14M-15
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1260 mm (49.61 in)
Height
0.59 in
Top Width
15 mm (0.59 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
90
Industry Number - Timing Belts
1260-D14M-15
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Number of Ribs
1
Storage Temp.
40F-100F
Weight
0.56
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Description
Top Width-15 mm (0.59 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1260 mm (49.61 in)