  • Mfr # 1484-D14M-100
  • Zoro # G906424495
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1484 mm (58.43 in)
Number of Teeth - Timing Belts
106
Industry Number - Timing Belts
1484-D14M-100
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1484-D14M-100
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1484 mm (58.43 in)
Top Width
100 mm (3.94 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
106
Industry Number - Timing Belts
1484-D14M-100
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Number of Ribs
1
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
4.36
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F
Description
Top Width-100 mm (3.94 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1484 mm (58.43 in)