  • Mfr # 1498-D14M-100
  • Zoro # G306424705
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1498 mm (58.98 in)
Number of Teeth - Timing Belts
107
Industry Number - Timing Belts
1498-D14M-100
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1498-D14M-100
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1498 mm (58.98 in)
Top Width
100 mm (3.94 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
107
Industry Number - Timing Belts
1498-D14M-100
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Banded Belt
No
Standards
RMA
Number of Ribs
1
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
4.4
Temp. Range
-30 F to 160 F
Description
Top Width-100 mm (3.94 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1498 mm (58.98 in)