  • Mfr # 1960-D14M-85
  • Zoro # G006413757
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1960 mm (77.17 in)
Number of Teeth - Timing Belts
140
Industry Number - Timing Belts
1960-D14M-85
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1960-D14M-85
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1960 mm (77.17 in)
Height
0.59 in
Top Width
85 mm (3.35 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
140
Industry Number - Timing Belts
1960-D14M-85
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Features
Banded Belt
No
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Number of Ribs
1
Temp. Range
-30 F to 160 F
Weight
4.9
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Description
Top Width-85 mm (3.35 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1960 mm (77.17 in)