  • Mfr # 2702-D14M-25
  • Zoro # G106416924
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2702 mm (106.38 in)
Number of Teeth - Timing Belts
193
Industry Number - Timing Belts
2702-D14M-25
Top Width
25 mm (0.98 in)
Temp. Range
-30 F to 160 F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2702-D14M-25
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2702 mm (106.38 in)
Top Width
25 mm (0.98 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
193
Industry Number - Timing Belts
2702-D14M-25
Temp. Range
-30 F to 160 F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Standards
RMA
Weight
1.99
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Number of Ribs
1
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Description
Top Width-25 mm (0.98 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2702 mm (106.38 in)