  • Mfr # 3038-D14M-85
  • Zoro # G506400691
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
3038 mm (119.61 in)
Number of Teeth - Timing Belts
217
Industry Number - Timing Belts
3038-D14M-85
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3038-D14M-85
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
3038 mm (119.61 in)
Top Width
85 mm (3.35 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
217
Industry Number - Timing Belts
3038-D14M-85
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Number of Ribs
1
Standards
RMA
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Weight
7.59
Temp. Range
-30 F to 160 F
Description
Top Width-85 mm (3.35 in)
Material-Rubber
Pitch Length-3038 mm (119.61 in)