Double Sided 5M timing belts, 1200-D5M-150
  • Mfr # 1200-D5M-150
  • Zoro # G806400926
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1200 mm (47.25 in)
Number of Teeth - Timing Belts
240
Industry Number - Timing Belts
1200-D5M-150
Top Width
150 mm (5.91 in)
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1200-D5M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1200 mm (47.25 in)
Top Width
150 mm (5.91 in)
Height
0.21 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
240
Industry Number - Timing Belts
1200-D5M-150
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Number of Ribs
1
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
2.57
Standards
RMA
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1200 mm (47.25 in)
Height-0.21 in
Number of Ribs-1