Double Sided 5M timing belts, 1390-D5M-150
  • Mfr # 1390-D5M-150
  • Zoro # G506425533
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1390 mm (54.72 in)
Number of Teeth - Timing Belts
278
Industry Number - Timing Belts
1390-D5M-150
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1390-D5M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1390 mm (54.72 in)
Top Width
150 mm (5.91 in)
Height
0.21 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
278
Industry Number - Timing Belts
1390-D5M-150
Material
Rubber
Features
Weight
3.06
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Number of Ribs
1
Storage Temp.
40F-100F
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1390 mm (54.72 in)