Double Sided 5M timing belts, 1585-D5M-200
  • Mfr # 1585-D5M-200
  • Zoro # G306412771
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1585 mm (62.4 in)
Number of Teeth - Timing Belts
317
Industry Number - Timing Belts
1585-D5M-200
Weight
4.66
Height
0.21 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1585-D5M-200
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1585 mm (62.4 in)
Height
0.21 in
Top Width
200 mm (7.87 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
317
Industry Number - Timing Belts
1585-D5M-200
Weight
4.66
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Number of Ribs
1
Temp. Range
-30 F to 160 F
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1585 mm (62.4 in)