Double Sided 5M timing belts, 2100-D5M-150
  • Mfr # 2100-D5M-150
  • Zoro # G206415698
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2100 mm (82.68 in)
Number of Teeth - Timing Belts
420
Industry Number - Timing Belts
2100-D5M-150
Number of Ribs
1
Top Width
150 mm (5.91 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2100-D5M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2100 mm (82.68 in)
Top Width
150 mm (5.91 in)
Height
0.21 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
420
Industry Number - Timing Belts
2100-D5M-150
Number of Ribs
1
Temp. Range
-30 F to 160 F
Material
Rubber
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Banded Belt
No
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
4.62
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2100 mm (82.68 in)