Double Sided 5M timing belts, 2375-D5M-150
  • Mfr # 2375-D5M-150
  • Zoro # G206417104
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2375 mm (93.5 in)
Number of Teeth - Timing Belts
475
Industry Number - Timing Belts
2375-D5M-150
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2375-D5M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2375 mm (93.5 in)
Top Width
150 mm (5.91 in)
Height
0.21 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
475
Industry Number - Timing Belts
2375-D5M-150
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
5.22
Number of Ribs
1
Banded Belt
No
Material
Rubber
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2375 mm (93.5 in)