Double Sided 5M timing belts, 2525-D5M-150
  • Mfr # 2525-D5M-150
  • Zoro # G606406708
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2525 mm (99.41 in)
Number of Teeth - Timing Belts
505
Industry Number - Timing Belts
2525-D5M-150
Height
0.21 in
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2525-D5M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2525 mm (99.41 in)
Height
0.21 in
Top Width
150 mm (5.91 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
505
Industry Number - Timing Belts
2525-D5M-150
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Weight
5.13
Number of Ribs
1
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2525 mm (99.41 in)
Height-0.21 in
Number of Ribs-1