Double Sided 5M timing belts, 3255-D5M-150
  • Mfr # 3255-D5M-150
  • Zoro # G706400972
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
3255 mm (128.15 in)
Number of Teeth - Timing Belts
651
Industry Number - Timing Belts
3255-D5M-150
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3255-D5M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
3255 mm (128.15 in)
Height
0.21 in
Top Width
150 mm (5.91 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
651
Industry Number - Timing Belts
3255-D5M-150
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
7.17
Temp. Range
-30 F to 160 F
Number of Ribs
1
Banded Belt
No
Material
Rubber
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-3255 mm (128.15 in)