Double Sided 5M timing belts, 3370-D5M-100
  • Mfr # 3370-D5M-100
  • Zoro # G306401133
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
3370 mm (132.68 in)
Number of Teeth - Timing Belts
674
Industry Number - Timing Belts
3370-D5M-100
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3370-D5M-100
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
3370 mm (132.68 in)
Top Width
100 mm (3.94 in)
Height
0.21 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
674
Industry Number - Timing Belts
3370-D5M-100
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Material
Rubber
Number of Ribs
1
Temp. Range
-30 F to 160 F
Weight
4.94
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Description
Top Width-100 mm (3.94 in)
Material-Rubber
Pitch Length-3370 mm (132.68 in)