Double Sided 8M timing belts, 1008-D8M-150
  • Mfr # 1008-D8M-150
  • Zoro # G806426544
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1008 mm (39.69 in)
Number of Teeth - Timing Belts
126
Industry Number - Timing Belts
1008-D8M-150
Top Width
150 mm (5.91 in)
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1008-D8M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1008 mm (39.69 in)
Top Width
150 mm (5.91 in)
Height
0.32 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
126
Industry Number - Timing Belts
1008-D8M-150
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Number of Ribs
1
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F
Storage Temp.
40F-100F
Weight
2.91
Banded Belt
No
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1008 mm (39.69 in)