Double Sided 8M timing belts, 1056-D8M-150
  • Mfr # 1056-D8M-150
  • Zoro # G006412743
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1056 mm (41.57 in)
Number of Teeth - Timing Belts
132
Industry Number - Timing Belts
1056-D8M-150
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1056-D8M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1056 mm (41.57 in)
Top Width
150 mm (5.91 in)
Height
0.32 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
132
Industry Number - Timing Belts
1056-D8M-150
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Weight
3.05
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Number of Ribs
1
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1056 mm (41.57 in)