Double Sided 8M timing belts, 1112-D8M-150
  • Mfr # 1112-D8M-150
  • Zoro # G306413662
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1112 mm (43.78 in)
Number of Teeth - Timing Belts
139
Industry Number - Timing Belts
1112-D8M-150
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1112-D8M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1112 mm (43.78 in)
Top Width
150 mm (5.91 in)
Height
0.32 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
139
Industry Number - Timing Belts
1112-D8M-150
Storage Temp.
40F-100F
Features
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Weight
3.21
Material
Rubber
Number of Ribs
1
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1112 mm (43.78 in)