Double Sided 8M timing belts, 1360-D8M-100
  • Mfr # 1360-D8M-100
  • Zoro # G106411400
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1360 mm (53.55 in)
Number of Teeth - Timing Belts
170
Industry Number - Timing Belts
1360-D8M-100
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1360-D8M-100
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1360 mm (53.55 in)
Top Width
100 mm (3.94 in)
Height
0.32 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
170
Industry Number - Timing Belts
1360-D8M-100
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Number of Ribs
1
Weight
4.08
Temp. Range
-30 F to 160 F
Description
Top Width-100 mm (3.94 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1360 mm (53.55 in)
Height-0.32 in
Number of Ribs-1