Double Sided 8M timing belts, 1672-D8M-200
  • Mfr # 1672-D8M-200
  • Zoro # G406413463
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1672 mm (65.83 in)
Number of Teeth - Timing Belts
209
Industry Number - Timing Belts
1672-D8M-200
Number of Ribs
1
Height
0.32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1672-D8M-200
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1672 mm (65.83 in)
Height
0.32 in
Top Width
200 mm (7.87 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
209
Industry Number - Timing Belts
1672-D8M-200
Number of Ribs
1
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F
Weight
6.44
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1672 mm (65.83 in)