Double Sided 8M timing belts, 2000-D8M-100
  • Mfr # 2000-D8M-100
  • Zoro # G106413817
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2000 mm (78.74 in)
Number of Teeth - Timing Belts
250
Industry Number - Timing Belts
2000-D8M-100
Standards
RMA
Top Width
100 mm (3.94 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2000-D8M-100
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2000 mm (78.74 in)
Top Width
100 mm (3.94 in)
Height
0.32 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
250
Industry Number - Timing Belts
2000-D8M-100
Standards
RMA
Banded Belt
No
Material
Rubber
Weight
5.7
Number of Ribs
1
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Description
Top Width-100 mm (3.94 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2000 mm (78.74 in)
Height-0.32 in
Number of Ribs-1