Double Sided 8M timing belts, 2080-D8M-100
  • Mfr # 2080-D8M-100
  • Zoro # G906402998
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2080 mm (81.89 in)
Number of Teeth - Timing Belts
260
Industry Number - Timing Belts
2080-D8M-100
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Banded Belt
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2080-D8M-100
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2080 mm (81.89 in)
Height
0.32 in
Top Width
100 mm (3.94 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
260
Industry Number - Timing Belts
2080-D8M-100
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Number of Ribs
1
Storage Temp.
40F-100F
Weight
4
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Description
Top Width-100 mm (3.94 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2080 mm (81.89 in)