Double Sided 8M timing belts, 2200-D8M-150
  • Mfr # 2200-D8M-150
  • Zoro # G706406950
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2200 mm (86.61 in)
Number of Teeth - Timing Belts
275
Industry Number - Timing Belts
2200-D8M-150
Material
Rubber
Height
0.32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2200-D8M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2200 mm (86.61 in)
Height
0.32 in
Top Width
150 mm (5.91 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
275
Industry Number - Timing Belts
2200-D8M-150
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Number of Ribs
1
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F
Standards
RMA
Weight
6.35
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2200 mm (86.61 in)