Double Sided 8M timing belts, 2272-D8M-200
  • Mfr # 2272-D8M-200
  • Zoro # G506425687
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2272 mm (89.45 in)
Number of Teeth - Timing Belts
284
Industry Number - Timing Belts
2272-D8M-200
Temp. Range
-30 F to 160 F
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
2272-D8M-200
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2272 mm (89.45 in)
Top Width
200 mm (7.87 in)
Height
0.32 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
284
Industry Number - Timing Belts
2272-D8M-200
Temp. Range
-30 F to 160 F
Material
Rubber
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Weight
8.74
Number of Ribs
1
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2272 mm (89.45 in)