  • Zoro # G406387016
/ea
Key Features
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
387K17
Number of Ribs
17
Top Width
2.38 in
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
387K17
Zoro #
G406387016
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Top Width
2.38 in
Pitch Length
38.7 in
Height
0.21 in
Details
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
Number of Ribs
17
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
0.7
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F