  • Zoro # G206388558
/ea
Key Features
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
388K7
Number of Ribs
7
Top Width
0.98 in
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
388K7
Zoro #
G206388558
Dimensions
Top Width
0.98 in
Pitch Length
38.8 in
Height
0.21 in
Details
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
Number of Ribs
7
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
0.3
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F