  • Zoro # G406403396
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
514K29
Number of Ribs
29
Top Width
4.06 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
514K29
Zoro #
G406403396
Top Width
4.06 in
Pitch Length
51.4 in
Height
0.21 in
Details
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
Number of Ribs
29
Heavy Duty General Application
Weight
1.5
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F