  • Zoro # G306395630
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
563K31
Number of Ribs
31
Top Width
4.34 in
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
563K31
Zoro #
G306395630
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Top Width
4.34 in
Pitch Length
56.3 in
Height
0.21 in
Details
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
Number of Ribs
31
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
1.8
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F