  • Zoro # G906401601
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
976K26
Number of Ribs
26
Top Width
3.64 in
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
976K26
Zoro #
G906401601
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Top Width
3.64 in
Pitch Length
97.6 in
Height
0.21 in
Details
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
Number of Ribs
26
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F