Timing Belt Model 1020XL1062 102 in Effective length and 1062 in Top Width
  • Mfr # 1020XL1062
  • Zoro # G607402075
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
102 in
Number of Teeth - Timing Belts
510
Pitch - Timing Belts
0.2
Width - Timing Belts
10.62 in
Industry Number - Timing Belts
1020XL1062
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1020XL1062
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
102 in
Width - Timing Belts
10.62 in
Inside Length
102 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
510
Pitch - Timing Belts
0.2
Industry Number - Timing Belts
1020XL1062
Weight
3.9
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F