Timing Belt Model 102MXL1087 102 in Effective length and 1087 in Top Width
  • Mfr # 102MXL1087
  • Zoro # G807394620
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
10.2 in
Number of Teeth - Timing Belts
127
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.87 in
Industry Number - Timing Belts
102MXL1087
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
102MXL1087
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
10.2 in
Width - Timing Belts
10.87 in
Height
0.044 in
Inside Length
10.2 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
127
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
102MXL1087
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F