Timing Belt Model 102MXL1262 102 in Effective length and 1262 in Top Width
  • Mfr # 102MXL1262
  • Zoro # G507394876
Pitch Length - Timing Belts
10.2 in
Width - Timing Belts
12.62 in
Industry Number - Timing Belts
102MXL1262
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
102MXL1262
Pitch Length - Timing Belts
10.2 in
Width - Timing Belts
12.62 in
Height
0.044 in
Inside Length
10.2 in
Industry Number - Timing Belts
102MXL1262
Gearbelt Type
Timing Belt
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F