Timing Belt Model 1032XL1262 1032 in Effective length and 1262 in Top Width
  • Mfr # 1032XL1262
  • Zoro # G607399030
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
103.2 in
Number of Teeth - Timing Belts
516
Pitch - Timing Belts
0.2
Width - Timing Belts
12.62 in
Industry Number - Timing Belts
1032XL1262
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1032XL1262
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
103.2 in
Width - Timing Belts
12.62 in
Inside Length
103.2 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
516
Pitch - Timing Belts
0.2
Industry Number - Timing Belts
1032XL1262
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F