Timing Belt Model 1048MXL031 1048 in Effective length and 031 in Top Width
  • Mfr # 104.8MXL031
  • Zoro # G007400299
/ea
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
10.48 in
Number of Teeth - Timing Belts
131
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
0.31 in
Industry Number - Timing Belts
104.8MXL031
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
104.8MXL031
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
10.48 in
Width - Timing Belts
0.31 in
Height
0.044 in
Inside Length
10.48 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
131
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
104.8MXL031
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F