Timing Belt Model 104MXL1544 104 in Effective length and 1544 in Top Width
  • Mfr # 104MXL1544
  • Zoro # G307393253
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
10.4 in
Number of Teeth - Timing Belts
130
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
15.44 in
Industry Number - Timing Belts
104MXL1544
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
104MXL1544
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
10.4 in
Width - Timing Belts
15.44 in
Height
0.044 in
Inside Length
10.4 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
130
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
104MXL1544
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F