Timing Belt Model 104MXL1619 104 in Effective length and 1619 in Top Width
  • Mfr # 104MXL1619
  • Zoro # G707392993
Pitch Length - Timing Belts
10.4 in
Width - Timing Belts
16.19 in
Industry Number - Timing Belts
104MXL1619
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
104MXL1619
Pitch Length - Timing Belts
10.4 in
Width - Timing Belts
16.19 in
Height
0.044 in
Inside Length
10.4 in
Industry Number - Timing Belts
104MXL1619
Material
Rubber
Weight
0.59
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F