Timing Belt Model 1064MXL1312 1064 in Effective length and 1312 in Top Width
  • Mfr # 106.4MXL1312
  • Zoro # G407398776
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
10.64 in
Number of Teeth - Timing Belts
133
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
13.12 in
Industry Number - Timing Belts
106.4MXL1312
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
106.4MXL1312
Pitch Length - Timing Belts
10.64 in
Width - Timing Belts
13.12 in
Height
0.044 in
Inside Length
10.64 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
133
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
106.4MXL1312
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
Weight
0.49
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F