Timing Belt Model 106MXL1012 106 in Effective length and 1012 in Top Width
  • Mfr # 106MXL1012
  • Zoro # G907400627
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
10.6 in
Number of Teeth - Timing Belts
132
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.12 in
Industry Number - Timing Belts
106MXL1012
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
106MXL1012
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
10.6 in
Width - Timing Belts
10.12 in
Height
0.044 in
Inside Length
10.6 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
132
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
106MXL1012
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Banded Belt
No
Weight
0.38
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F