  • Zoro # G107393231
/ea
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
107 in
Number of Teeth - Timing Belts
214
Pitch - Timing Belts
0.5
Width - Timing Belts
14.87 in
Industry Number - Timing Belts
1070H1487
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1070H1487
Zoro #
G107393231
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
107 in
Width - Timing Belts
14.87 in
Inside Length
107 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
214
Pitch - Timing Belts
0.5
Industry Number - Timing Belts
Weight
43.89
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Gearbelt Type
Timing Belt
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F