Timing Belt Model 1096MXL1212 1096 in Effective length and 1212 in Top Width
  • Mfr # 109.6MXL1212
  • Zoro # G507400881
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
10.96 in
Number of Teeth - Timing Belts
137
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
12.12 in
Industry Number - Timing Belts
109.6MXL1212
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
109.6MXL1212
Pitch Length - Timing Belts
10.96 in
Width - Timing Belts
12.12 in
Height
0.044 in
Inside Length
10.96 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
137
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
109.6MXL1212
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
Banded Belt
No
Weight
0.47
Temp. Range
-30 F to 160 F