Timing Belt Model 109MXL1719 109 in Effective length and 1719 in Top Width
  • Mfr # 109MXL1719
  • Zoro # G307393581
Pitch Length - Timing Belts
10.9 in
Width - Timing Belts
17.19 in
Industry Number - Timing Belts
109MXL1719
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
109MXL1719
Pitch Length - Timing Belts
10.9 in
Width - Timing Belts
17.19 in
Inside Length
10.9 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
109MXL1719
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
0.66
Temp. Range
-30 F to 160 F