  • Zoro # G707401190
/ea
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
11.1 in
Number of Teeth - Timing Belts
138
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
1.19 in
Industry Number - Timing Belts
111MXL119
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
111MXL119
Zoro #
G707401190
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
11.1 in
Width - Timing Belts
1.19 in
Inside Length
11.1 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
138
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F