Timing Belt Model 1120XH1337 112 in Effective length and 1337 in Top Width
  • Mfr # 1120XH1337
  • Zoro # G607393120
Pitch Length - Timing Belts
112 in
Width - Timing Belts
13.37 in
Industry Number - Timing Belts
1120XH1337
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1120XH1337
Pitch Length - Timing Belts
112 in
Width - Timing Belts
13.37 in
Inside Length
112 in
Industry Number - Timing Belts
1120XH1337
Material
Rubber
Gearbelt Type
Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Weight
94.1
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F