Timing Belt Model 113MXL1112 113 in Effective length and 1112 in Top Width
  • Mfr # 113MXL1112
  • Zoro # G307402788
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
11.3 in
Number of Teeth - Timing Belts
141
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
11.12 in
Industry Number - Timing Belts
113MXL1112
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
113MXL1112
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
11.3 in
Width - Timing Belts
11.12 in
Inside Length
11.3 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
141
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
113MXL1112
Material
Rubber
Standards
RMA
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
0.44
Temp. Range
-30 F to 160 F